YOLLAR & KÖPRÜLER

DAHA KOLAY VE HIZLI

Bitüm kaplama esnek ve koruyucudur, buna asfalt kaplama da denir. Özellikle beton temellerin yüzeylerinde çok iyi bir koruyucu kaplama ve su yalıtım görevi görür. Bitüm kaplama, bitüm esaslı malzemeden üretilmiştir ve güneş ışığına maruz kalması uygun değildir. Güneş ışığına uzun süre maruz kalması halinde çok kırılgan hale gelir.

BİTÜM KAPLAMA

Bitüm kaplama, formülasyon ve polimerizasyon derecesine uygun olarak buhar geçirmez ve esnek bir koruyucu kaplama oluşturmak için kullanılan bir kaplama türüdür. Bir bitüm kaplamanın esnekliği ve buhara ve suya karşı koruması, fiberin güçlendirilmesinin yanı sıra polimer sınıfından da etkilenebilir. Bir bitüm kaplamanın en yaygın uygulamaları, şapın altındaki ıslak alanları içerir. Özellikle beton temeller gibi yüzeylerde mükemmel bir koruyucu kaplama ve su yalıtım maddesidir. Bitüm kaplama, asfalt kaplama olarak da bilinir.

KULLANIM ŞEKLİ

Bitümlü Kaplamalar, polimerizasyonun formülasyonuna ve derecesine bağlı olarak esnek ve buhar geçirmez bir koruyucu kaplama oluşturmak için kullanılır. Kullanılan Polimer veya Elyaf Takviye derecesi ile esneklik derecesi, su ve buhar geçişine karşı davranış vb. Etkilenebilir. Tipik uygulama alanları şap altı yaş-su yalıtımı, beton temeller üzerine koruyucu kaplama vb. şekildedir.

KATODIK KORUMA SAĞLAR

Bir bitüm kaplama, katodik koruma sağlamanın en ucuz yollarından biri olarak kabul edilir. Aynı zamanda en az karmaşık kaplama işlemidir ve yol deliklerinde olduğu gibi boruların muhafazası için uygun hale getirir. Bitümlü kaplamalar esas olarak hidrokarbon moleküllerinden oluşur. Bu tür moleküller uzar ve hareketi zorlaştırır. Bu nedenle bitüm, özellikle ortam koşullarında katıdır. Ancak, çok yavaş akar ve yoğun viskoziteye sahiptir. Hemen hemen tüm bitümlü kaplamalar kullanıma hazırdır ve solvent içermez. Bunlar kimyasallara ve UV’ye dayanıklıdır, bu da onları aşınma ve korozyona karşı güvenilir koruyucu kaplamalar yapar. Rulo, fırça veya püskürtücü kullanılarak çeşitli yöntemlerle uygulanabilir.

BİTÜM HAKKINDA DAHA GENİŞ DETAY

Hem asfalt hem de bitüm terimi birbirinin yerine kullanılabilir, ancak pratikte asfalt terimi genellikle asfalt (veya bitüm) ile diğer inşaat agregasının bir karışımı olan asfalt betonunu ifade eder. Doğal yataklarda veya rafine bir ürün olarak bulunabilen oldukça viskoz sıvı veya yarı katı bir petrol şeklidir. Bitümlü boyaları bir dolgu macunu olarak son derece etkili kılan veya su girişini engelleyen şey, suda doğal olarak çözünmez olmalarıdır. Bu, ürünü özellikle etkili bir bariyer kaplama türü haline getirir (bu durumda su olan korozyona neden olabilecek elementleri iterek korozyonu önlemek için tasarlanmış kaplamalar), nemin alt tabaka ile doğrudan temas etmesini önleyerek. Bitümlü boyalar ayrıca tipik olarak hemen hemen her malzeme ile güçlü yapışma özelliklerine sahiptir ve bu nedenle çok yönlülüklerini arttırır.